28 XII Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Międzynarodowy Dzień Pocałunku Kalendarz

 

Całowanie jest stare jak świat? Być może, chociaż z tego, co wyczytałam – naukowcy z czasopisma Science odkryli, że na pewno całowano się już 4500 lat temu. Skąd to wiadomo? Stąd, że na terenach Mezopotamii odkryto gliniane tabliczki z wizerunkami całujących się ludzi. Skoro już wtedy tworzyli dzieła związane z całowaniem, to być może samo całowanie istniało tam już wcześniej?  (źródło: national geographic)

 

Międzynarodowy Dzień Pocałunku Kalendarz

 

 

Całowanie jest czymś fantastycznym! Pomijając oczywiście pewne wątpliwości higieniczne, pocałunki wpływają na zmniejszenie stresu i budowanie bliskości. 🙂 I nie piszę tu tylko o namiętnych pocałunkach dorosłych. Tak samo ważne jest np. przytulanie i całowanie małych dzieci przez rodziców. Ponadto dzieci widząc czułość swoich rodziców, wspaniale potrafią ich naśladować i w ten sposób uczą się, jak wygląda okazywanie sobie miłości. Stąd ich opiekowanie się i całowanie lal, misiów a także dawanie buziaków sobie nawzajem. 🙂

W naszym kalendarzu uwzględniliśmy różne rodzaje bliskości i pocałunków. W związku z tym są tutaj pocałunki dorosłych, pocałunek w policzek lub pocałunek inuicki, czyli potrącanie nosem o policzek drugiej osoby.

Tę ciekawostkę odkryłam przy okazji tworzenia grafik. Prawdziwy „inuicki pocałunek” – (a nie pocałunek eskimoski) nie wygląda tak, jak się powszechnie uważa. Pokazały to dwie Inuitki, które nagrały o tym filmik na TikToku (do znalezienia przez chętnych) 🙂 Wygląda to tak, że mocno i z entuzjazmem godnym silnych uczuć pociera się nosem o policzek drugiej osoby. W innych krajach też się tak całują! I nie jest to związane z erotyzmem, tylko jest to sposób na okazanie miłości np. członkom rodziny.

 

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

 

ma swój czas właśnie 28 grudnia, choć Światowy Dzień Pocałunku obchodzi się też 6 czerwca, 6 lipca, a także 28 listopada. Tyle dat znalazłam! Ale czemu się dziwić, skoro całowanie jest dobre na dziecięce skaleczenia, wydłuża życie, zmniejsza troski i buduje relacje. Dzień Pocałunku powinien być każdego dnia. 🙂

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Shopping Cart
Scroll to Top